لیزیک

لیزیک

لیزیک با هدف بهبود بینائی صورت میگیرد بعد از اینکه جراح رفراکتیو چشم با انجام معاینات و عکسبرداری ها و بررسی های لازم مطمئن شد که انجام این جراحی برای بیمار امکان پذیر و به صلاح بیمار است و احتمال بروز عارضه وجود ندارد عمل لیزیک برای بیمار انجام میشود .

در جراحی لیزیک ابتدا بوسیله لیزر فمتوسکند یک فلپ به ضخامت ۱۱۰ تا ۱۲۰ میکرون در قسمت مرکزی قرنیه آماده می گردد، سپس فلپ بوسیله یک میکرو  اسپاچولا کنار زده شده و با تابش لیزر اکسیمر در بستر فلپ ، نزدیک بیینی ، دوربینی و آستیگماتیسم بیمار درمان می شود و پس از آن فلپ به محل اولیه خود بازگردانده می شود .

با لیزیک میتوان تا ۱۰ نمره ضعیفی و شش نمره آستیگماتیسم را درمان کرد. تکنیکهای مختلفی چون Customize , Optimize  و Topolink  برای لیزیک موجود است که هر یک برای یک نوع از ضعیفی و آستیگماتیسم جشم مناسب است.انجام معاینات لازم و عکسبرداریهای توپوگرافی گالیله ، ارب اسکن ، توپولایزر و ابرومنری قبل از عمل، جراح رفراکتیو چشم را به انتخاب بهترین تکنیک برای هر فرد هدایت میکند.

لیزیک یک جراحی ایمن و معتبر و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا  FDAاست . لیزیک عمل جراحی سرپایی و کم تهاجمی محسوب می شود و به هیچ وجه در این جراحی از بیهوشی استفاده نمی شود و با استفاده از چند قطره بی حسی چشم ها بی حس می شوند

لیزیک-چشم

مراقبت بعد از جراحی لیزیک

روند بهبودی باید در روز ها و هفته های اول پس از عمل لیزیک توسط جراح رفراکتیو چشم با معاینات منظم کنترل شود

بعد از لیزیک داروهایی تجویز می شود که لازم است آن ها را بطور مرتب استفاده کنید . قطره های چشمی تجویز شده باعث تسریع روند بهبودی و جلوگیری از بروز عفونت چشم می شوند

بلافاصله بعد از لیزیک ممکن است دید شما کمی تار شود به هیچ عنوان نگران نباشید این حالت طبیعی است و ظرف چند روز برطرف می شود .

بعد از جراحی لیزیک باید چند روز از عینک آفتابی محافظ که در کلینیک به شما داده می شود استفاده کنید .

با انجام لیزیک ممکن است دچار خشکی چشم شوید که علت آن کاهش حس قرنیه است ولی جای نگرانی نیست زیرا ظرف چند هفته به مرور حس قرنیه  ترمیم شده و خشکی چشم بهبود پیدا می کند .

در مدتی که علایم خشکی چشم مثل سوزش ، خارش و تاری دید گذرا و احساس جسم خارجی در چشم دارید استفاده از قطره اشک مصنوعی موجب التیام می شود . قطره های اشک مصنوعی تک دوز که فاقد ماده نگهدارنده هستند اثر بهتری در التیام خشکی چشم بعد از لیزیک دارند .

در افراد مسن و افرادیکه بدلیل بیماریهای زمینه ای امکان تاخیر در ترمیم قرنیه بعد از لیزیک وجود دارد استفاده از سرم اتولوگوس که در آزمایشگاه کلینیک از سرم خود فرد به شکل قطره چشمی تهییه میشود موجب بهبودی سریع میگردد.

پاسخ

4 + هشت =